Můj první pes

Jak krmit psa na výletě?

Léto je v plném proudu a většina lidí se svým psím kamarádem absolvuje nějaký ten výlet či dovolenou. Jenže aby byl delší pobyt mimo domov psu příjemný, je samozřejmě nutné myslet i na jeho stravu.

Pokud výlet teprve plánujete, můžete si vše předem dostatečně promyslet a odpovědět si na několik otázek. Pojedete autem nebo spojem? Budete spát v pokoji nebo pod širým nebem? Budete mít k dispozici lednici? Jak se budete během výletu přemisťovat?

Plánujete-li výlet autem, pravděpodobně vám nebude dělat problém vzít psu krmivo, na které je zvyklý. Jiné to však může být při cestě vlakem či pěšmo, nebo v jakémkoli jiném případě, kdy víte, že mezi svými přesuny auto nevyužijete. Pak budete nejspíš hledět na to, aby se vám krmivo dobře vešlo do batohu či jiného zavazadla, nebylo příliš těžké, a přesto psu chutnalo.

Granule jsou dobrým řešením

I lidé, kteří své psy běžně krmí například domácí stravou, nebo stravou syrovou – tedy barfem, své psy často zvykají i na granule, a to z důvodu, aby měli jinou variantu krmné dávky právě pro případ společných cest. Granule můžete pořídit v různých velikostech, a také podle míry fyzické zátěže vašeho psa. Jsou dobře přenosné a při správném uchovávání vydrží dlouho.

Podáváte-li je psu suché, můžete nesnědenou část přesypat zase zpět do zásobníku a nabídnout je psu později. V současné době je na trhu i mnoho za studena lisovaných granulí, některé jsou přímo určeny i jako příloha k barfu.

Voňavá svačinka

Aby to nebylo tak jednoduché, je mnoho psů, kteří při změně prostředí krmivo odmítají, nebo se jim mění chuťové preference. Někdo vám sice může poradit, abyste psa nechali hladovět, protože pak mu krmivo začne opět chutnat, ale lepší je – vzhledem k doplňování energie – sáhnout po nějakém zlepšováku.

Například si s sebou můžete vzít do termosky doma připravený masový vývar, nebo zakoupit psí paštiky. Ty se obvykle prodávají v malých měkkých vaničkách, které nejsou příliš těžké a do batohu se vám jich vejde mnoho. Použít je můžete jako lákavou svačinku a motivaci pro psa k dalším ujitým kilometrům, nebo jimi ochutit granule.

Kostičky, plátky, kolečka

Jsou-li na vašeho psa psí paštiky příliš měkké nebo malé, je možné sáhnout také po speciálních psích salámech. Ty jsou obvykle baleny do plastových obalů ve tvaru válečků a psu můžete ukrojit přesně tolik, kolik sní. Nebo si salám můžete naporcovat už doma na kostičky, plátky či kolečka a uchovat je v dóze, kterou si ponesete s sebou. Načatý či nakrájený salám je však dobré spotřebovat do 48 hodin. Pokud z něj cítíte nepříjemný zápach, nebo začíná zelenat, pravděpodobně se vám v zavazadle zapařil a určitě není vhodný ke zkrmení.

Konzervy ano či ne?

Představa, jak někdo na vandru táhne batoh plný psích konzerv, asi není moc reálná. Ovšem, pokud máte k dispozici auto, nic vám v tom nebrání. Konzervy mají dlouhou záruční dobu a pokud je nevystavujete slunci a vysokým teplotám, vydrží vám opravdu dlouho. Navíc je můžete koupit v různých velikostech – ať už podle váhy vašeho psa, nebo podle velikosti porce, kterou váš pes při jednom krmení sní. Uchovávat načatou konzervu mimo lednici by totiž nemuselo dopadnout dobře.

Jestli jste se však rozhodli, že svému psímu parťákovi chcete dopřát jeho oblíbené konzervy i během čundru, můžete si jejich obsah přendat do menších dobře uzavíratelných dóz. Lépe se vám ponesou a nebudou tak těžké. To jde však za předpokladu, že vyrážíte maximálně na dva dny – pak už by se obsah mohl rychle zkazit. V případě teplého počasí (přibližně nad 18°C) k tomu dochází samozřejmě ještě rychleji a obsah mimo konzervu vydrží maximálně den.

Máte-li ale k dispozici například pokoj v hotelu, kde můžete využít lednici, nic vám nebrání v tom si tam obsah konzerv uchovat a na výlet si brát jen nejpotřebnější množství.

Něco se sežene...

Jsou i majitelé, kteří se svým psem vyráží takzvaně na blind a doufají, že mu k jídlu během své dovolené něco seženou. Po republice je sice dost obchodů s chovatelskými potřebami, kde si můžete koupit paštiky, salámy i přesně odměřenou dávku granulí, přesto je potřeba počítat třeba s tím, že v některých městech mají o víkendech v těchto obchodech zavřeno. Nebo, že zrovna nebudou mít tu značku, na kterou je váš pes zvyklý, což může vyvrcholit v jeho zažívací potíže. A to během cest není zrovna příjemné.

„Barfaři“ (tak se říká hovorově lidem, kteří krmí své psy syrovou stravou) sice kolikrát nemají možnost uchovávat čerstvé maso, kosti, vnitřnosti a přílohu na cestách v lednici, ale zase mohou improvizovat a zajít svému psu koupit vše potřebné do řeznictví, nebo supermarketu se studeným pultem. Variant je tedy několik a je na každém, jakou si vybere.

Myslete přitom na pohodu svého psa, ale i vaší, abyste si společně výlet užili a nemuseli se stresovat nenadálými situacemi. Samozřejmě nezapomínejte mít vždy po ruce dostatek pitné vody.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *