Můj první pes

Proč se vyhýbám tenisákům?

Máte doma také psího balonkového maniaka a často přemýšlíte o tom, co mu budete házet? Také se ve vašem hledáčku ocitl tenisák, který k tomuto účelu celá řada kynologů s oblibou používá? Tak pozor na to! Jsou tu určitá úskalí, o kterých byste rozhodně měli vědět!

Tenisový míček, jak už to vyplývá z jeho názvu, je míček určený pro hru tenisu. Není to tedy hračka nebo výcviková pomůcka vyrobená pro psy. Ta by totiž měla splňovat určité parametry zajišťující bezpečí pro svého koncového uživatele. Přesto jsou právě tyto barevné balonky jedněmi z nejoblíbenějších a také nejčastěji používaných hracích doplňků pro psy. Pojďme si tedy upřesnit, co všechno se může stát…

Jsou malé, kulaté a skáčou. Bývají dobře vidět a s házedlem je dokážeme odhodit i víc jak dvacet metrů daleko. Náš pes se tak skvěle vyběhá a vyblbne. Navíc se tenisák dobře vejde do tašky či kapsy, takže můžeme mít motivující předmět pro našeho čtyřnohého parťáka stále u sebe. Jenže používání tenisáků s sebou přináší několik úskalí.

Nebezpečí pro psí zuby

Povrch tenisáku je hrubý a vyrobený z meltonu (tenisový melton bývá vyrobený z podkladové tkaniny zpravidla bavlněné a vlasové vrstvy, která je složena většinou z vlny a polyamidu). Když pes nosí a žvýká tenisový míček, je to podobné, jako by měl v tlamě brusný (šmirgl) papír. Tím spíš, pokud je míček proslintaný a nalepí se na něj písek a další tvrdá špína. Zuby psa se začnou obrušovat, zkracují se i ztenčují a kvůli narušení skloviny se mohou začít rychleji kazit. Navíc může dojít až k otevření dřeňové dutiny. Je to podobné, jako kdyby pes každý den kousal kameny.

Obsah míčku není nic moc

Tenisový míček však může způsobit i další problémy. Dlouhodobé žvýkání může kvůli obsažené barvě na jeho povrchu zapříčinit u psa i zažívací potíže. Některé typy jsou také plněné bílým práškem, který se pro prokousnutí může snadno vysypat a pes jej tak může i snadno pozřít či se jím začít dusit. Pokud tedy uvažujete o pořízení balonku, který je typově tenisáku podobný, je vhodnější volit speciální, který je určený přímo pro psy.

Pozor na udušení

Už mnoho psů doplatilo na hru s tenisákem svým životem. Bohužel mezi nima byla i fenka belgického ovčáka, která patřila mojí kamarádce. Stalo se to na běžné procházce a i přes veškerou snahu se nepodařilo fenku zachránit. Tehdy na ní doma čekala ještě její malá štěňata.

Jelikož tomuto druhu míčku chybí jakákoliv dírka či poutko, je velmi těžké jej psu vytáhnout z krku, pokud jej nechtěně spolkne. To se může stát velmi snadno, například při aportování, kdy pes chytá míček v letu či po jeho odrazu a ten mu následně proletí tlamou až do krku dřív, než stihne sevřít čelist. Dusící se pes se rychle dostává do stresu, ve kterém je schopný (často během pokusů o vyjmutí míčku z krku) svého páníčka i ošklivě pokousat.

Lepší je proto vždy volit balonek, který má nějaké poutko, nebo dostatečně velký otvor (do kterého je v případě nouze možné vložit prst a hračku pomocí něj z krku psa vytáhnout), či alespoň nepravidelně tvarovaný a z neklouzavého materiálu. Při výběru bychom také měli zohlednit velikost našeho psa a pořizovat mu raději vždy větší míček než menší.

Tento míček je vyroben ze speciálního měkkého materiálu, který neničí psí zuby. Majitel zvolil i správnou velikost, kdy nehrozí vdechnutí míčku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *